Statystyki
- Odwiedziny: 47020
- Do końca roku: 91 dni
- Do wakacji: 264 dni
Niedziela, 2023-10-01
Imieniny: Heloizy, Igora
Leopold Okulicki urodził się 12 listopada 1898 roku w miejscowości Bratucice. Szkołę powszechną ukończył w Okulicach, a następnie uczył się w gimnazjum w Bochni, w którym siódmą i ósmą klasę oraz egzamin maturalny składał jako eksternista. Jeszcze jako uczeń gimnazjum wstąpił do Legionów.
Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę rozpoczął służbę w Wojsku Polskim, szybko uzyskując kolejne stopnie awansu. W czasie kampanii wrześniowej walczył w obronie Warszawy, a od października współtworzył Służbę Zwycięstwu Polski i Związek Walki Zbrojnej - Okręg "Łódź". W latach 1940-1941 był komendantem obszaru okupacji sowieckiej.
W styczniu 1941 został aresztowany przez NKWD i osadzony w moskiewskim więzieniu na Łubiance. Zwolniony po układzie polsko-sowieckim, zostaje szefem sztabu Armii Polskiej w ZSRR i dowódcą 7 dywizji piechoty. Po wyjściu armii generała Andersa na Bliski Wschód, Okulicki zostaje przeniesiony do Londynu, a w 1944 r. po przerzuceniu do kraju zostaje zastępcą szefa sztabu Komendy Głównej Armii Krajowej. Po klęsce powstania warszawskiego zostaje Komendantem Głównym Armii Krajowej, którą to formacje rozwiązuje rozkazem z 19 stycznia 1945 r. W marcu tegoż roku gen. L. Okulicki zostaje podstępnie aresztowany przez NKWD w Pruszkowie.
W czerwcu 1945 r. w "procesie szesnastu" został skazany na 10 lat więzienia. Jak się okazało już nigdy z niego nie wrócił, gdyż zmarł 24 grudnia 1946 r.
Ostatni komendant Armii Krajowej gen. Leopold Okulicki za swoją wzorową służbę Ojczyźnie był odznaczony Krzyżem Orderu Virtuti Militari klasy IV i V, Krzyżem Niepodległości, pięciokrotnie Krzyżem Walecznych. W roku 1995 został pośmiertnie odznaczony najwyższym odznaczeniem Państwa Polskiego – Orderem Orła Białego. Życie ofiarowane Ojczyźnie przez Generała było zawsze podporządkowane najświętszym wartościom polskiego narodu: „Bóg – Honor – Ojczyzna”.
Pamięć o Armii Krajowej, której zasługi dla wolności Ojczyzny poznajemy przez pryzmat działalności Patrona naszej szkoły jest stale kultywowana.
Pamięci ostatniego komendanta Armii Krajowej –
gen. L. Okulickiego