Spotkanie z poetą

W środę 15 listopada gościł w naszej szkole pan Zbigniew  Pikuła -  poeta doceniony w wielu konkursach literackich, laureat  konkursów poetyckich o zasięgu ogólnopolskim, mieszkaniec Ziemi Bocheńskiej.

Zorganizowaniu spotkania przyświecało kilka celów:  zapoznanie z twórczością poetycką lokalnego twórcy, promowanie czytelnictwa wśród uczniów naszej szkoły, zachęcenie do odkrywania i tworzenia tekstów literackich, rozbudzanie wrażliwości na słowo poetyckie.

W spotkaniu uczestniczyli wszyscy uczniowie w dwóch grupach wiekowych: klasy I – IV  i klasy V – VIII.

Po przedstawieniu gościa przez dyrektora szkoły zabrał głos pan Zbigniew Pikuła. Ukazał, jak wyglądała jego droga twórcza. Wypowiedział się o poetyckich gatunkach literackich, jakie najbardziej lubi tworzyć. Poeta czytał wybrane wiersze z wydanych już książek oraz najnowsze teksty, które niedawno wyszły spod  jego pióra. Każdy z wierszy, który został przeczytany przez twórcę,  był wzbogacony interesującym komentarzem. Niektóre utwory poetyckie wykonał śpiewająco, uświetniając przekaz grą na gitarze, która od lat szkolnych nierozerwalnie towarzyszy mu  podczas spotkań autorskich czy towarzyskich. Autor książek ukazał zebranym w sali uczniom, że poezja jest ważna w życiu człowieka i może być częścią  jego codzienności, czemu dał wyraz w swojej twórczości.  Do tych słów odniósł się dyrektor szkoły, który przypomniał bieżące sukcesy twórcze naszych uczniów, a następnie wręczył uczennicy kl. VI Kindze Janus nagrodę za debiut literacki w Gminnym Konkursie Literackim w Rzezawie pt. ,,Ta ziemia od innych droższa”.  W gronie zwycięzców znalazł się też uczeń naszej szkoły  Ignacy Grzybacz, który został laureatem tego konkursu.

Dyrektor szkoły podziękował gościowi za przyjęcie zaproszenia, pogratulował zdobycia licznych nagród literackich i życzył niekończącej się weny twórczej oraz dalszych sukcesów. Uczniów zachęcił do czytania zbioru wierszy pt. ,,Limbajki czyli wiersze i limeryki dla dzieci”, który poeta przekazał do biblioteki szkolnej. Starszych czytelników zachęcił do zapoznania się z twórczością Zbigniewa Pikuły, w której odnajdą  utwory liryczne, humorystyczne, refleksyjne.

Wszyscy zgromadzeni w sali  podziękowali brawami za spotkanie, a  następnie pod kierunkiem pana poety i przy dźwiękach gitary, zaśpiewali piosenkę patriotyczną, nawiązując w ten sposób do niedawno obchodzonego w szkole Święta Niepodległości.

Jolanta Góra